Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

  • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
  • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
    • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
    • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
    • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
    • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

Příběh mladé ženy

MUDr. Filip Hudeček

 

Část. I - Rozhovor s paní Bohatcovou

Jaké problémy Vám přinášela obezita?

Když jsem se dostala až na 84 kilogramů, tak už jsem se cítila svou nadváhou hodně omezovaná. Strašně jsem se styděla na návštěvách, trpěla jsem komplexy, že jsem silná a tak jsem raději moc nechodila mezi lidi. Zadýchávala jsem se při běžném pohybu. Velmi jsem se potila, špatně jsem se cítila při pohybu. Tělo bylo těžké, i po krátkodobé fyzické aktivitě jsem se cítila velice unavená.

Zkoušela jste nějaké jiné metody hubnutí?

Pokoušela jsem se hubnout již několikrát. Z počátku jsem třeba 2-3 dny téměř nejedla, ale to se nedalo vydržet a pak jsem toho v následujících dnech spořádala dvakrát více než obvykle. Zkoušela jsem taky nějaké čaje a tabletky, ale při nich jsem žádné změny nezaznamenala. Snažila jsem se vydržet na dietách co nejdéle, ale tak do jednoho měsíce jsem to vždy vzdala, protože jsem byla vyčerpaná, stále mě trápil hlad, cítila jsem se slabá, taky jsem byla nervózní.

Paní Bohatcová před hubnutím

Proč jste se rozhodla hubnout?

Chtěla jsem mít hezčí postavu, zbavit se pocení, zadýchávání. Bylo mi 26 let a byla jsem bez kondice, fyzicky jsem se cítila mnohem starší, s tím jsem musela něco udělat. Vůbec jsem se sama sobě nelíbila.

Co Vás přivedlo do poradny Nutrivia?

Procházela jsem internet, narážela na různé společnosti a poradce. Stránky Nutrivie mě oslovily ze všech nejvíce. Bylo tam hodně informací kolem taktiky hubnutí, konkrétní rady jak postupovat. Připadalo mně, že v Nutrivii bych mohla najít to, co potřebuji.

Jak Vám vyhotovoval přístup ze strany Nutrivie?

Byla jsem velice spokojená. Zpočátku jsem se musela nutit do těch denních záznamů toho co jím a jak se pohybuji. Nechtělo se mi nic zaznamenávat. Pak jsem se přinutila a časem jsem viděla na těch záznamech, kde dělám chyby. S poradcem jsme pak záznamy na schůzkách rozebírali a ukazovali si jak by se to dalo udělat jinak. Vůbec jsem vlastně nedostala přesný jídelníček. Brzy jsem sama pochopila, jak na to. Vlastně jsem ani nedržela žádnou dietu. V jídle jsem si prostě udělala pořádek. Už to nebylo jako dříve, když jsem pár dní vydržela nejíst a pak vše okamžitě dohnala přejídáním.

Co mi moc pomáhalo, bylo to, že jsem věděla, že jsem pod kontrolou. Že se budu na příští schůzce v Nutrivii měřit na Bodystatu, že ukážu poradci své jídelníčky a záznamy pohybu. Ten pocit dohledu dělá hrozně moc. Velice mi pomáhalo, že jsem to mohla rozebírat s někým, kdo tomu rozumí a kdo odhalí mé chyby.

Jak jste snášela celý redukční program? Jak se Vám dařilo dodržovat jídelníček a naplánované pohybové aktivity?

Dobře, chce to jen trochu se snažit a vytrvat. Samozřejmě bez silné vůle to nejde. Ale rozhodla jsem se, že tentokrát to musím dokázat. Měla jsem jasný cíl. V průběhu programu jsem čím dál více věřila, že jej dosáhnu. Postupně jsem si zvykla na trochu jiný způsob jezení než dříve. A taky na pravidelný pohyb. S tím, jak přicházely výsledky, jsem se cítila silnější a silnější. Přesto, že jsem měla podle záznamů menší příjem energie, necítila jsem se vůbec unavená a slabá jako dříve, když jsem držela nějakou dietu. Naopak jsem sledovala, jak jsem stále výkonnější. Cvičila jsem 2x denně a tělo si na krátké cvičení ráno a před večeří zvyklo.

Měla jste při hubnutí nějaké krize? Co Vám je pomohlo překonat?

Nikdy jsem nesportovala a neměla jsem pohyb ráda. Po konzultacích v poradně jsem se přece jenom k pohybu přinutila. Cvičit se mi nechtělo, od přírody jsem líná, ale když jsem viděla jak cvičení podporuje moje úspěchy, začala jsem si na pravidelnou fyzickou aktivitu zvykat. No a dobré výsledky při hubnutí mě pak úplně popoháněly do cvičení. Když jsem se přinutila, tak jsem se po cvičení cítila moc dobře. Dnes beru pohyb jako normální věc. Mám radost z toho jak se mi obnovila kondice a kolik mám energie. Zjistila jsem, že hubnout jenom stravou se nevyplácí. S pohybem to opravdu jde rychleji. Jedno bez druhého asi nemůže být. Mám kamarádky, které chodí téměř denně do fitness centra, opravdu tam poctivě cvičí. Jenže pak si dají tabulku čokolády a všechno si pokazí. A tak stále nejsou se svojí postavou spokojené.

Jak rychle Vám klesala hmotnost?

Poměrně rychle, až jsem byla překvapená. První měsíc jsem shodila 2 kg, další měsíc 3 kg. Na konci července 2007 – tři měsíce od začátku hubnutí s Nutrivií jsem měla o 12 kg méně než na počátku.

Paní Bohatcová po zhubnutí

Po ukončení aktivní spolupráce s poradnou Nutrivia, jak se vyvíjela Vaše hmotnost dále?

Pokračovala jsem v tom samém jídelníčku a pohybu dále a během podzimu jsem ztratila dalších 8 kg. V současné době vážím o 27 kg méně než vloni v květnu a jsem spokojená. Tuto hmotnost si držím již čtvrt roku. Dostala jsem se tam, kam jsem chtěla. Jsem si jistá, že už znovu nepřiberu a nebudu muset držet žádné diety.

Paní Bohatcová po zhubnutí

V čem Vám zhubnutí nejvíc pomohlo?

Zvýšila jsem si sebevědomí. Vypadám lépe a také mám dobrý pocit, že jsem něco dokázala. Nestydím se vyjít ven mezi lidi. Už nemám problémy na návštěvách u příbuzných a přátel. Naučila jsem se třeba na návštěvě u pohoštění říkat ne. Někdy, abych neurazila, si vyberu salát nebo něco lehkého. Vůbec nemám výčitky z toho, že si někdy dám více, než normálně. Dokážu to srovnat v dalším dnu menšími porcemi a cvičením. Prostě vím jak na to.

Co by jste poradila ostatním lidem s nadváhou?

Doporučuji hubnout rozumně a vyhnout se všem extrémům. Nehledat naději v zázračných preparátech. Ty nadváhu nevyřeší. Pokuste se udělat si pořádek v jídelníčku a cvičte. A hlavně na trvalo. Stačí malé změny, výsledky se časem objeví. Mám vyzkoušeno, že stačí jen 15 minut cvičení doma na večer. Musí to však být pravidelně. Není to hned. Teprve po nějaké době uvidíte výsledky. Stejně tak je to s jídlem. Pár dní vzorného stravovaní ještě nic neznamená. Asi se vyplatí nechat si poradit u odborníků. Nerozjíždět pod vlastním vedením jednu dietu za druhou, ničemu to nepomůže. Teď už vím, kolik jsem dělala zbytečných chyb.

Část II. - Komentář nutričního poradce Vlastimila Chadim

Paní Bohatcová přišla do poradny na začátku května 2007. Absolvovala pět konzultací s nutričním poradcem, po jednom sezení s fyzioterapeutkou, psycholožkou a obezitologem. Každý jsme se na paní Bohatcové svým způsobem „podepsali“. Rád bych zhodnotil výsledky paní Bohatcové z antropometrického pohledu – složení těla. V následující tabulce můžete sledovat vývoj redukce nadváhy paní Bohatcové od května 2007 po březen 2008. Uvedená data jsou hodnoty naměřené Bodystatem 1500.

Tabulka: Vývoj složení těla klientky v období květen 2007 – březen 2008

DatumHmotnostTuk%TukuATH%ATHBATHvoda
4.5.200784,533,141,749,358,315,334,0
31.5.200782,335,240,249,259,815,433,8
20.6.200779,121,439,747,760,314,533,2
30.7.200772,627,137,345,562,713,931,6
18.9.200766,820,931,345,968,713,432,5
12.3.20085814,925,743,174,312,131,0

Komentář k výsledkům

V úvodním měsíci probíhala redukce nadváhy naprosto optimálně. Doporučujeme-li ztrácet týdně 0,5 kg čisté tukové hmoty, paní Bohatcová nasadila přesně takové tempo. Výborné bylo, že neztratila vůbec žádnou aktivní tělesnou hmotu. V druhém měsíci – v červnu pokleslo množství tuku v těle o další 2 kg. Zde jsme již zaznamenali malý úbytek i na ATH. Dle výsledků je patrné, že došlo ke ztrátě svalové hmoty. Sval váže velké množství vody, proto celkový obsah vody v těle také mírně poklesl. V reakci na tyto ztráty ATH jsme zařadili do redukčního procesu více fyzické aktivity – paní Bohatcová začala doma více cvičit. Jak aerobně – rotoped, stepper, tak i anaerobně – posilovat. Tato opatření se projevila tím, že klientka dále urychlila ztráty tukové tkáně. Za 40 dní se jí podařilo odbourat další téměř 4 kg tukové hmoty. Přes zařazení posilování došlo opět ke ztrátě čisté svalové tkáně. Jak to, že se nám nepodařilo uchovat původní svalovou hmotu? Vysvětlení najdeme v příliš rychlém hubnutí. Paní Bohatcová byla stimulována svými výsledky a to jí popohánělo k ještě rychlejším váhovým úbytkům. Vytvářela příliš hluboké energetické deficity, které jí umožňovaly rychle vyprazdňovat tukové buňky. Bohužel v případě výrazného energetického deficitu (i když je podpořen zvýšením výdeje v podobě intenzivnější fyzické aktivity), dochází i k úbytku svalové tkáně, ze které se tvoří nezbytná glukóza. Při rychlém hubnutí se s poklesem zásob tuků „svezou“ dolů i svaly. To je pěkná ukázka, proč není dobré redukovat příliš rychle. Podíváme-li se však na poměr mezi ztrátou tukové hmoty -20,3 kg a aktivní tělesné hmoty -6,2 kg, můžeme mluvit o kvalitní redukci nadváhy. On by to byl zázrak, kdyby při úbytku 20 kg tuku za 10 měsíců (v případě paní Bohatcové poměrně rychlé tempo) nedošlo k žádným ztrátám ATH. Ztráta 6 kg aktivní tělesné hmoty je určitou nevýhodou pro budoucí vývoj. Ale jsem přesvědčen, že paní Bohatcová si tento handicap dokáže pohlídat a nedovolí, aby se jí zásoby tuku v dalších letech navracely. Ztráty ATH se dají velice jednoduše navrátit zpátky. Vhodnou kombinací stravy a silového cvičení se dají svaly opět nabrat. V tabulce si můžete všimnout, k jakým změnám došlo nejen v absolutních hodnotách, ale také v relativním zastoupení jednotlivých tkání. Na začátku tvořil tuk téměř 42% hmotnosti celého těla, ATH 58%, na konci se snížilo procento tuku v těle na 25,7% a relativní podíl ATH se zvednul na 74,3%.

To co jsem nyní zhodnotil jsou skvělé výsledky, které jsou vyjádřeny číselně díky měření Bodystatem. Tento přístroj nám zprostředkovává kvalitativní obraz redukce nadváhy. Pro optimální sestavení jídelníčku a pohybového plánu je to nezastupitelný pomocník. Ale jsou to jenom čísla. Co je na první pohled patrné, je vizuální změna postavy. Na předchozích snímcích můžete sami posoudit jak dokázala naše klientka zapracovat na své postavě. Sami za sebe hovoří další číselné údaje: obvod pasu při prvním měření činil 104 cm, tato tělesná partie při poslední kontrolní návštěvě dosáhla hodnoty 73 cm. Úbytek 31 cm opravdu není málo. Boky klesly ze 113 cm na 90 cm. Paní Bohatcová má tendenci ukládat tuk především v břišní krajině. Zmnožení tukové tkáně v oblasti břicha je nejrizikovější z pohledu nebezpečí vzniku metabolických a oběhových onemocnění. Naše klientka si redukcí nadváhy vylepšila nejen postavu, ale zásadním způsobem snížila nebezpečí hypertenze, kardiovaskulárních onemocnění a diabetu, které by v následujících letech s velkou pravděpodobností mohly přijít.

Paní Bohatcová patří svými výsledky mezi naše nejlepší klienty. Byla radost s ní spolupracovat. Dnes má pevně zafixované vhodné stravovací a pohybové návyky, kterých se již nevzdá. Osobně jsem přesvědčen, že to, čeho dosáhla, si také dokáže udržet.

Naší snahou není vytvářet krátkodobé redukční jídelníčky, aby lidé pod naším dohledem co nejvíce zhubli a jejich další vývoj nás už nezajímal. Chceme naše klienty srozumitelnou formou přivést ke vhodnému životnímu stylu, který jim umožní kvalitně upravit postavu a zabezpečit pevné zdraví do dalších let. Paní Bohatcová je ukázkou, že tato forma redukce nadváhy funguje. Ve srovnání s ostatními metodami redukce nadváhy se odlišuje především svými dlouhodobými výsledky.

Zpět na přehled článků

 

Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz