Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

  • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
  • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
    • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
    • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
    • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
    • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

Startujeme metabolismus - IV.část

Mgr. Vlastimil Chadim

 

Jaký je rozdíl ve specificko dynamickém účinku (SDU) mezi jednotlivými živinami?

Nejmenší efekt na urychlení látkové výměny mají tuky. Sacharidy „nakopnou“ metabolismus výrazněji a bílkoviny mají SDU nejvyšší. Je to proto, že bílkoviny jsou nejnáročněji stravitelné a tělo při trávení bílkovin spotřebuje mnoho energie. Konečný-čistý zisk kalorií z bílkovin je asi 75% jejich původního obsahu – dle tabulek (před natrávením). Sníme 20 g čistých bílkovin (toto množství se nachází např. ve 110 g libové vepřové kýty). Teoreticky bychom měli z těchto 20 g bílkovin získat 80 kcal (20*4). Skutečný čistý výsledek není 80 kcal, ale 60 kcal. 25% energie se ztratilo díky vysokému SDU bílkovin (0,75). Nezapomeňme, že vepřová kýta, i když je na „povrchu“ libová, má v sobě i nezanedbatelné množství intramuskulárního tuku – to jsou další kalorie…

SDU sacharidů je 0,92. Sníme dva menší krajíce chleba, které mají dohromady 100 g. V tabulkách najdeme, že ve 100 g konzumního chleba je 50 g sacharidů. 50 g sacharidů má v těle „odevzdat“ 200 kcal (50*4). Díky SDU sacharidů je ovšem čistý zisk 184 kcal (200*0,92). Trávením sacharidů ztrácíme 8% jejich původní energetické hodnoty.

Jak jsou na tom v tomto ohledu tuky? SDU tuků je 0,97. Čili co v tucích sníme, to na 97% využijeme. Máme tu další důvod proč to s tuky v redukčním jídelníčku nepřehánět.

Zbývá poslední energetický zdroj a tím je alkohol. Ten je na tom z pohledu SDU nejlépe. U něj nejsou ztráty díky digesci. U něj jsou ztráty především díky jeho silnému termogennímu efektu - po alkoholu je nám teplo. Hodnota SDU alkoholu je 0,7. 10 g čistého alkoholu, obsaženo např. ve 100 ml bílého vína, neposkytne tělu 70 kcal (10*7). Ve skutečnosti je toto číslo o 30% nižší díky následnému zvýšení produkce tepla. Teď to vypadá, že alkohol je na tom velice dobře, že si jej můžeme díky této informaci dopřávat. Není to tak. 70% kalorií nám v těle stejně zůstane a ty se při pozitivní energetické bilanci dokáží proměnit v zásobní tuk.

Teorie již bylo dost, v pokračování tohoto článku najdete názorný příklad. Přejděte na Startujeme metabolismus - V.část

Zpět na přehled článků

 

Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz