Nutrivia - dietologické poradenství

Poradna NUTRIVIA ukončila k 1.1.2014 svoji činnost:

  • za 7 let v ní několik stovek lidí zhublo několik tun tuku
  • stránky naší bývalé poradny necháváme na internetu volně ke čtení:
    • jako inspiraci a zdroj informací pro kohokoliv, kdo sem zabloudí
    • jako záznam našich zkušeností se zdravým hubnutím
    • jako důkaz, že to jde bez "zázračných metod"
    • jako svědectví o práci, která nás bavila

Děkujeme všem spolupracovníkům, partnerům i klientům.

Startujeme metabolismus - VI.část

Mgr. Vlastimil Chadim

 

Dostali jsme se ke konci výživových faktorů, které mají vliv na rychlost látkové výměny. Hovořili jsme o frekvenci příjmu stravy, o množství kalorií a jejich kvalitě. Na V. část článku navážeme posledním výživovým faktorem – vlákninou.

O vláknině jsme již na našich stránkách napsali docela hodně. Proto ji nemusíme dlouho představovat. Konzumovat dostatečné množství vlákniny se v období redukce nadváhy (ale i kdykoli jindy) velice vyplatí. Vláknina dobře sytí, vytváří objem bez dodávky kalorií, zabraňuje rychlému vzrůstu a následně poklesu hladiny krevního cukru, čistí střevo, snižuje riziko kolorektálního karcinomu, snižuje hladinu zlého cholesterolu a krevních tuků, působí proti zácpě (v kombinaci s vodou). Vláknina je sama o sobě pro lidský organismus nestravitelná (pouze mikroflóra v tlustém střevě dokáže z vlákniny maličko něco získat). Vedle toho dokonce snižuje i stravitelnost a vstřebatelnost ostatních potravin, které konzumujeme v kombinaci s vlákninou. Tím se dále snižuje „čistý“ kalorický příjem. Při stravě bohaté na vlákninu si můžeme od hrubého příjmu (spočítaný dle nutričních tabulek) dále odečíst 2 až 5% energie. Každé navýšení příjmu nestravitelné vlákniny dále snižuje využitelnost přijatých kalorií. Vše má ale své hranice. Pokud bychom konzumovali dennodenně více než 60-70 g čisté vlákniny, snižovalo by se významně vstřebávání důležitých minerálních látek jako jsou vápník, zinek, hořčík, železo. Dosáhnout takto vysoký příjem vlákniny by vyžadovalo konzumaci značného množství zeleniny, ovoce, luštěnin, cereálií, otrub a jiných vlákninových koncentrátů. Českému člověku spíše hrozí nedostatek vlákniny ve stravě. Průměry se pohybují někde mezi 10-20 g na den. Přičemž racionální jídelníček by měl obsahovat aspoň 30 g. Kdo hubne, bude pro něj výhodné jít ještě výše – na 40 až 50 g. Konzumujte v rámci každého jídla přirozené zdroje vlákniny. Vyplatí se tento příjem obohatit o doplňky stravy s vysokým obsahem vlákniny v podobě otrub (nejlépe ovesných), psyllia, pektinu.

Úplně poslední dodatek k výživovým faktorům. Nesmíme zapomenout na vodu. Voda tvoří největší část lidského těla (u štíhlých jedinců i přes 65% celkové hmotnosti). Téměř veškeré pochody uvnitř organismu se odehrávají ve vodním prostředí. Stačí když klesne množství tělních tekutin o 1-2% už začínají problémy. Nepřímo je i rychlost látkové výměny ovlivněna množstvím vody v těle. Při snížené hydrataci dochází k útlumu metabolických procesů. Klesá lipolýza („rozklad“ tukových částic), klesá proteosyntéza (výstavba, obnova tělních bílkovin). Voda je transportní médium (krev) pomocí kterého se přepravují mastné kyseliny vyplavené z tukových buněk do tkání, kde se energeticky využijí (nejlépe v pracujícím kosterním svalstvu). Bez vody (dostatečné hydratace) by nebyly vhodné podmínky pro spalování tuků…

Protože startování metabolismu nejsou jen výživové faktory, ale i pohyb, můžete pokračovat další částí našeho seriálu... Startujeme metabolismus - VII.část, kde se dozvíte více právě o pohybu.

Zpět na přehled článků

 

Copyright 2006-2013 © NUTRIVIA Veškerý materiál (textový i obrazový), publikovaný na těchto webových stránkách lze použít pouze s písemným souhlasem autora či vlastníka. NUTRIVIA s.r.o., Bulharská 37, 612 00 Brno, e-mail: info@nutrivia.cz